Streetwear ako ho nepoznáte

Posted by admin 26.09.2021 0 Comment(s) Blog,

V dnešnej dobe sa často stretávame s pojmom street style, streetwear alebo so slovenským ekvivalentom móda priamo z ulíc či pouličná móda. V posledných rokoch sa módny svet ulíc stal veľmi populárny v oblasti módnych inšpirácií. Sociálne siete dennodenne prezentujú nové kreácie zachytené amatérmi i profesionálmi pri prechádzke alebo nákupe. Odkaz autentických výpovedí ľudí prechádzajúcich sa po uliciach miest i obcí nebol nikdy silnejší. A preto je teraz ten správny čas ukázať, čo je v tebe! Na SportsHouse si dokáže vybrať každý. V ponuke sú desiatky ženských aj mužských tričiek, teplákov, športových mikín pre pánov aj pre dámy, unisex šiltoviekbatohov, ktoré dodajú tvojmu šatníku punc pravého streetwearu. Móda streetwearu siaha od oblečenia s veľkými vreckami, ležérnymi tričkami a teniskami až po kombináciu farieb, potlačí a vzorov.

 

žena v ženských teplákoch a oversized tričku

 

Pravdou ostáva, že jednotlivci dokážu svojím oblečením vyjadriť samých seba, svoje aktuálne nálady a pocity aj názor na svet. Poďme sa teda ponoriť do histórie a vývoja pouličného štýlu a veľkých módnych miest, ktoré sú domovom streetwearu a toho, čo prináša budúcnosť módy.

 

Streetwear ako módny chameleón

 

V úvode si ale položme niekoľko dôležitých otázok:

  • Čo je to streetwear?
  • Kde siahajú počiatky módy z ulice?
  • Je jeho hlavnou úlohou šokovať?

Podľa definície je pouličná móda špecifickým módnym štýlom pochádzajúcim priamo z britskej módnej kultúry. Móda ulíc sa nesústredí na aktuálne módne trendy, ale zdôrazňuje individualizmus každého človeka. Dôležité je forma sebaprezentácie. Prostredníctvom oblečenia a doplnkov môžu jednotlivci urobiť vyhlásenie a ukázať trochu zo svojej vnútornej osobnosti.

 

Evolúcia pouličného štýlu

 

Aj keď je streetwear považovaný za fenomén posledných rokov, ulice si vždy žili vlastným životom a boli súčasťou ľudskej kultúry. Faktom ale ostáva, že až do konca druhej svetovej vojny to nemalo žiadny výrazný vplyv na módu. Po skončení vojnového konfliktu sa začal meniť život spoločnosti od úplných základov. Ľudia už nechceli žiť ako doteraz, ale pokúšali sa čo najskôr spraviť hrubú čiaru za hrôzami, ktoré prežili a zobudiť sa s lepším pocitom do nového dňa. Societa sa začala výrazne diferencovať. Jednotlivé skupiny si vytvárali vlastné pravidlá v každom jednom smere. Hippies, pankáči i motorkári - vlastný životný štýl, spôsob myslenia aj obliekania. Celé 20. storočie sa nieslo v znamení šírenia masovej kultúry.

Pouličný štýl sa vyvinul z bežnej sociálnej praxe ulíc prijatej konkrétnymi sociokultúrnymi skupinami do dôležitého segmentu masového módneho priemyslu. Postupne sa začali objavovať módne ikony a ľudia začali hľadať inšpirácie pri náhodných stretnutiach v meste.

 

žena v sivočiernej teplákovej súprave

 

Streetwear štýl sa stal populárnym najmä vďaka hip hopu, skateboardingu, pouličnému životu amerických aj európskych veľkomiest a v súčasnej dobe aj za pomoci sociálnych médiií, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou bežných dní.

 

Instagram je stále populárnejší, niet divu, že sa mnohé značky a umelci situujú práve tam. Instagram už nie je len druh sociálnej interakcie, ale v priebehu rokov sa stal oveľa viac než len platformou, je to komunita poskytujúca priestor komukoľvek v akejkoľvek oblasti, najmä v móde. Vďaka Instagramu máte vždy aktuálne informácie o najnovších trendoch a zmenách, najmä v pouličnom štýle. Príspevky dokážu osloviť a ovplyvniť desiatky ľudí po celom svete.

 

muž v pánskych teplákoch, športovej mikine s trucker šiltovkou

 

Kolískou streetwearu sa stali svetové veľkomestá ako napríklad Londýn, Tokio, New York alebo Miláno. Pouličný štýl v jednotlivých lokalitách je rozdielny a každé mesto má vlastnoručný podpis ulice. Má na to vplyv najmä lokálna kultúra a mentalita ľudí. Streetwear ako kombinácia rôznych štýlov, elegancie, ležérnosti aj športu súčasne, sa stala atraktívnym nástrojom na reprezentáciu vlastnej identity na ktorejkoľvek ulici.

 

© www.sportshouse.sk - Sports House Slovakia s.r.o.