-
Váš nákupný košík je prázdny!
Všetci veľmi dobre vieme, že módny priemysel zanecháva za sebou veľkú environmentálnu stopu. Od spracovateľských, odpadových a zásobovacích problémov až po zaobchádzanie so zvieratami či zamestnancami. Ako nákupcovia odevov sme neodmysliteľnou súčasťou obchodného reťazca, a aj my môžeme rozhodnúť o tom aký podpis zanechá móda na našej planéte. Našťastie ešte stále môžeme podniknúť rôzne kroky, aby sme prispeli k zlepšeniu situácie. Jednou z kľúčových častí hádanky udržateľnosti našich šatníkov je to, ako sa starať o naše oblečenie, pretože ponechať si ho čo najdlhšie je jednou z najlepších vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme znížili vplyv na náš svet!
Či už máme v našom šatníku oblečenie úplne nové alebo niekoľko sezónne, starostlivosť oň si vyžaduje pochopenie a aj trochu viac času, aby sme našli ten najlepší spôsob údržby. Správnym spôsobom starostlivosti o odevy môžeme predĺžiť ich životnosť a nosiť ich čo najdlhšie. Výhodná rovnica, kde na jednej strane sú naše peňaženky a na druhej ochrana životného prostredia.
Poznať látky a materiály, z ktorých sa skladá naše oblečenie je prvým krokom k úspechu. Keďže sa materiály menia a my nachádzame udržateľnejšie spôsoby výroby, oboznámenie sa so štítkom s pokynmi starostlivosti o naše oblečenie a doplnky je kľúčovým východiskovým bodom udržateľnosti nášho oblečenia.
Aby ste mohli nosiť oblečenie, kým nie je skutočne opotrebované, musíme sa oboznámiť s akými tkaninami máme dočinenia a bližšie pochopiť pracie cykly, rôzne varianty pracích prostriedkov a potreby sušenia pre každý odev samostatne.
Začnite zoskupovať látky do podobných „zväzkov“, aby ste sa o nich mohli efektívne starať. Bavlnu k bavlne, rifľovinu k rifľovine a vlnu k vlne. Takýmto systémom budete mať dobrý prehľad o všetkých materiáloch vo svojom šatníku. Zoskupovanie oblečenia je výhodné nie len pri starostlivosti oň, ale aj pre ľahšiu predstavu možných farebných kombinácií.
Na trhu sú na výber desiatky rôznych typov práškov, bielidiel, sprejov a iných chemikálií. Ale aký je ich dlhodobý vplyv na naše oblečenie? Mnohokrát sú agresívne a môžu spôsobiť opotrebovanie vlákien látky, urýchliť tvorbu dier či napomôcť vyblednutiu farieb. Ak chceme, aby oblečenie vydržalo dlhšie mali by sme používať prostriedky s menším množstvom chemikálií, čomu sa poďakuje aj naše oblečenie, aj životné prostredie. Na pranie môžeme použiť i viaceré domáce prípravky, ktoré si dokážeme vyrobiť sami, a to výlučne s použitím predmetov zo špajze.
Tak ako je dôležitý výber pracích prostriedkov je dôležitá aj teplota vody. Pranie v horúcom cykle spotrebuje o 75 % viac energie ako pranie v studenej vode. Teplota vody tiež súvisí so zmenou farebnosti jednotlivých kúskov a môže zapríčiniť ich zrážanie.
Prať svoje veci netreba až tak často. Obrovským prispievateľom k opotrebovaniu oblečenia je to, ako často a zbytočne ho perieme. Niektoré kúsky sa dokonca v praním v práčke môžu zničiť, vyblednúť i stratiť svoju štruktúru a tvar. Medzi nich patria napríklad šiltovky, baretky a klobúky, o ktoré je potrebná individuálna starostlivosť.
Väčšia nášho oblečenia a doplnkov s nami prežilo veľa chvíľ, nie len jednu sezónu. V našom šatníku sú kúsky, ktoré by mohli rozprávať príbeh za nás. No mnohokrát si vyžadujú opraviť, čo nám umožní byť kreatívni a pozrieť sa na svoje staré oblečenie z nových uhlov. Sem-tam nejaké preplátanie dier alebo lemov je skvelý spôsob, ako udržať svoje obľúbené kúsky stále nažive a vdýchnuť nový život starému.
Sušenie pomocou stojana na šaty je najlepší spôsob, ako udržať svoje oblečenie svieže a predĺžiť jeho životnosti. Rovnako efektívne je tradičné vešanie na šnúru, ako to poznali už naše staré mamy. Nesmieme zabudnúť zavesiť jemné a farebné oblečenie naruby, aby od slnka nevybledlo.
Všetci poznáme ten pocit, keď otvoríme skriňu a nájdeme na jednej kope trička a kraťasy, legíny s mikinami, športové veci so streetwearovými alebo na nás začnú vypadávať veci. Naše oblečenie, ale potrebuje svoj priestor v šatníku. Ak svojmu oblečeniu poskytnete dobré prevzdušnenie, priestor medzi vešiakmi a zásuvkami, ktoré nie sú vyplnené až po okraj, môžeme tak ľahko zabrániť jeho opotrebovaniu.
Jedným zo spôsobov ako si správne usporiadať oblečenie je založiť si „kapsulový šatník“ a na konci každej sezóny zbaliť nepotrebné kusy a premiestniť ich na vhodné miesto. Môžete ich tiež vložiť do vrecka s vákuovým uzáverom pre úsporu priestoru.
© www.sportshouse.sk - Sports House Slovakia s.r.o.